بانک انواع آموزشی

آموزش کده (بایددر هر لحظه زندگی کرد.)

بانک انواع آموزشی

آموزش کده (بایددر هر لحظه زندگی کرد.)

بانک انواع آموزشی

(به بانک انواع آموزشی خوش آمدید) تهیه ی انواع آموزش های مربوط به وب وکامپیوتر.و....

قصد ما تهیه ی محتوای خوب عالی برای بازدید کنندگان محترم هستیم
آموزش های متفاوت

ارتباط با ما

turk.and.us@gmail.com

تبلیقات پذیرفته میشود

آموزش نصب هارد دوم در مرحله ی پنج

Admin.AT | شنبه, ۲۶ فروردين ۱۳۹۶، ۰۱:۰۷ ب.ظ

یک حقیقت تغییر نیافتنی درباره کامپیوتر این است که داشتن فضای بیشتر بر روی هارددیسک غیر ممکن است. تصاویر دیجیتال، برنامه‏های اشغال کننده فضا و فایل‏های موسیقی نیاز به بیشترین فضای ذخیره سازی دارند. 
خوشبختانه، هارددیسک‏‏های دارای ظرفیت‏‏های بالا، ارزان قیمت هستند و می‏‏تـوانیـد یکـی از آنهـا را در کمتـــر از?? دقیقـه (بـدون احتسـاب زمـان لازم بــرای فـرمت کـردن آن) نصـب کنید. در اینجـا با نحـوه نصـب یک درایـو داخلـی جدیـد آشنــا خواهید شد. 
? تهیه نسخه پشتیبان و اعمال جانبی 
ابتدا از فایل‏های ضروری خود بر روی دیسک‏‏های نوری، درایو خارجی یا فضای شبکه‏‏ای، یک نسخه پشتیبان تهیه کنید (آرشیو Outlook .PST خود را فراموش نکنید). سپس بررسی کنید آیا CD یا درایو جدیدی که خریداری کرده‏‏اید، از نظر اطلاعات خاص درایو و راهنمایی‏‏های عمومی برای نصب آن، تطابق دارد. این CD همچنین ممکن است برای کمک به انتقال محتوای یک درایو به درایو دیگر در آینده به کار آید. اگر چنین است، ابتدا این نرم‌افزار ‏‏را نصب کنید. اکنون کامپیوتر خانگی خود را خاموش کنید، تمام کابل‏‏ها را از آن جدا و کیس ‏‏را باز کرده و الکتریسته ساکن در بدن خود را با لمس یک شیء فلزی، تخلیه کنید. 
درون کیس را نگاه کنید، اولین کاری که باید انجام دهید، تعیین محلی است که درایو جدید در آن جای می‏‏گیرد. شکاف‏‏های در نظر گرفته شده برای درایوهای داخلی، معمولا در زیر محلی که شکاف‌های بزرگ‌تر درایوهای CD یا DVD‏‏ جای دارند، قـرار دارد. اگر قصد دارید درایو راه‌انداز خود را با درایو جدید عوض کنید و شکاف خالی برای آن ندارید، باید مراحل بیشتری را انجام دهید که در این مقاله نمی‏توان به آنها پرداخت. اما اگر کیس کامپیوتر شما برای این منظور، دارای شکاف خالی است، مراحل زیر را برای افزودن درایو دوم دنبال کنید. پس از فرمت کردن درایو جدید، برنامه‏ Norton Ghost (یا برنامه‏های مشابه) برای شبیه‌سازی محتوای درایو راه‌انداز در درایو جدید، کمک خواهد کرد. سپس برای آشنایی با نحوه تنظیم کامپیوتر خود برای راه‌اندازی از درایو جدید، به مراحل ? و ? مراجعه کنید. 
در اینجا مراحل نصب درایو SATA را معرفی می‌کنیم، ولی روند کار برای درایو متداول دیگر یعنی IDE نیز مشابه آن است. درایوهای SATA از یک کابل داده نازک هفت سوزنی استفاده می‏‏کنند؛ درایوهای IDE دارای یک کابل نواری ?? سوزنی خاکستری رنگ هستند. اگر مطمئن نیستید کامپیوتر شما دارای کدام نوع درایو است، برچسب یا راهنمای آن ‏‏را بررسی کنید. اغلب کامپیوترهایی که یک یا دو سال از ساخت آنها می‏‏گذرد، دارای درایوهای IDE و نوری هستند و از درایوهای SATA پشتیبانی نمی‌کنند، مگر آن ‏‏که یک کارت SATA PCI در آنها نصب کرده باشید. اغلب کامپیوترهای رومیزی امروزی ممکن است از درایوهای SATA استفاده کنند (یا از آنها پشتیبانی کنند) اما باید از IDE نیز پشتیبانی کنند. 
ـ نکته: اگرویندوز XP را از یک درایو به درایو دیگر منتقل می‏‏کنید، ممکن است مجبور به تائید مجدد ویندوز شوید. 
? اتصال‏‏های داده و برق را بررسی کنید 
اغلب دیسک‌ها شامل یک کابل داده (SATA یا IDE، بسته به نوع درایو)، یک کابل مبدل برق (در برخی درایوهای SATA) و پیچ‏‏های لازم هستند. اگر درایوی که خریداری کرده‏‏اید دارای این کابل‏‏ها نیست، می‏‏توانید آنها را جداگانه تهیه کنید. 
ابتدا، اتصال‌های داده‏‏ را بررسی کنید. اگر یک درایو SATA را به‏‏ عنوان حافظه دوم نصب می‏‏کنید، کابل داده‏‏ را از درایو قبلی تا انتهای دیگر آن دنبال کنید (با فرض این‏‏ که آن هم یک SATA باشد). بررسی کنید که آیا یک درگاه SATA استفاده نشده در نزدیکی آن بر روی مادربرد یا یک کارت رابط وجود دارد. در غیر این ‏‏صورت به کتابچه راهنمای کامپیوتر خانگی خود مراجعه کنید. 
دنبال کردن کابل SATA مربوط به یک درایو نصب شده، شما را به کانکتورهای SATA در مادربرد هدایت می‌کند. 
پس از یافتن شکاف خالی برای درایو جدید، اطمینان حاصل کنید که کابل‏‏های داده (چپ) و برق (راست) به اندازه کافی بلند هستند. 
اگر یک درایو IDE را به‏‏ عنوان درایو دوم خود نصب می‏‏کنید، ممکن است بتوانید آن ‏‏را به همان کابل درایو اولیه IDE یا درایو نوری IDE متصل کنید. سپس در میانه کابلی که درایو IDE نصب شده را به مادربرد متصل کرده است، کانکتور آزاد دیگری را جست‌وجو کنید. توجه داشته باشید که برخی کامپیوترهای قدیمی از کابل‏‏های ??IDE سوزنی، به‏‏جای ?? سوزنی که در درایوهای امروزی به کار می‌روند، استفاده می‏‏کنند. (کابل درایو جدید را با کابل نصب شده قبلی مقایسه کنید، نوع ?? سوزنی دارای سیم‏‏های بسیار نازک‏‏تری است.) کابل‏‏های ?? سوزنی از نسل‌های پیشین خود نیز پشتیبانی می‏‏کنند (هر دو نوع کانکتور ?? سوزنی مشابه استفاده می‏‏کنند). بنابراین، در صورت لزوم می‏‏توانید یک کابل ?? سوزنی را با کابل ?? سوزنی درایو جدید خود، عوض کنید. (درایو اصلی در انتها قرار می‏‏گیرد. به مرحله سوم توجه کنید.) 
سپس، اتصال برق را بررسی کنید. درایوهای SATA دارای یک کانکتور ?? سوزنی برق هستند. اگر دارای یک درایو SATA نصب شده هستید، کابل برق آن (کابل پهن‌تر) را دنبال کنید و ببینید آیا یک کانکتور استفاده نشده در نزدیکی آن وجود دارد یا خیر. اگر چنین بود، آن ‏‏را برای درایو جدید خود کنار بگذارید. اگر این کابل به درایو جدید در محل خالی نمی‏‏رسد، بررسی کنید آیا در جایی گره دارد. 
همچنیـن برخـی از درایوهـای SATA از کانکتورهـای چهـار سوزنی Molex پشتیبانی می‌کنند که می‏‏توانید از آنها نیز استفاده کنید. بنابراین، اتصال نوع Molex را جست‌وجو کنید، اگر باز هم موفق به ایجاد اتصال نشدید، به مبدلی مانند Molex به SATA (برخی مدل‏‏ها این مبدل را در بسته خود دارند) یا یک مبدل Y که یک اتصال را به دو اتصال تبدیل می‏‏کند، نیاز خواهید داشت. درایوهای IDE ساده‏‏تر هستند و همیشه از اتصال Molex استفاده می‏‏کنند. تنها چیزی که لازم خواهید داشت، یک اتصال Molex استفاده نشده یا یک مبدل Y است. 
? نصب کردن و اتصال درایو 
هنگام نصب درایوهای SATA ، معمولاً تنظیم‏‏های جامپر مد نظر نیستند. اما این موضوع در مورد IDEها که در آنها جامپرها معرف درایو اولیه یا ثانویه هستند، صدق نمی‏‏کند. برای تنظیم صحیح، راهنمای آن ‏‏را بررسی کنید. اگر کامپیوتر شما تنها دارای یک هارددرایو IDE است، احتمالا به‏‏ عنوان درایو اولیه تنظیم شده است. اگر درایو IDE دیگری را از طریق کابل آن اضافه کنید، درایو جدید باید به‏‏ عنوان درایو ثانویه تنظیم شود. (بعدها اگر درایو راه‌انداز اولیه را حذف کرده و درایو جدید را به‏‏ عنوان درایو راه‌انداز تعیین کنید، مجبور خواهید بود جامپر را به درایو اولیه تغییر داده و آن ‏‏درایو را به انتهای کابل متصل کنید). 
گزینه دیگر این است که هر دو درایو IDE را به یک کابل ?? سوزنی برای تنظیم جامپر (Cable Select (CSEL متصل کنید. به این ترتیب کامپیوتر وضعیت اولیه یا ثانویه بودن درایوها را نسبت به محل اتصال آنها به کابل (اولیه در انتها، ثانویه در میانه)، تعیین می‏‏کند. 
سپس، هارددرایو فعلی را بررسی کنید و ببینید آیا ریل‏‏های نصب آن در دو سمت آن متصل است یا خیر. اگر چنین بود، یک جفت ریل به درایو جدید پیچ کنید (ممکن است درون کیس پیچ‏‏های اضافه پیدا کنید)، اکنون درایو را در محل خود قرار دهید. اگر ریلی در دست ندارید، درایو را مستقیماً در محل خود پیچ کنید. برای این‏‏کار، چهار پیچ کافی خواهد بود. معمولاً سطح دارای برچسب، باید به سمت بالا باشد. نحوه قرار گرفتن آن ‏‏را طبق دستور‌العمل درایو راه‌انداز انجام دهید. 
یک انتهای کابل داده‏‏ای SATA (که تنها یک راه صحیح برای اتصال آن وجود دارد) را به پورت SATA بر روی مادربرد یا کارت رابط و انتهای دیگر را به درایو متصل کنید. کابل‏‏های داده‌ای IDE نیز که تنها یک راه صحیح برای اتصال آنها وجود دارد، معمولا دارای یک سیم قرمز رنگ هستند که با سوزن ? روی درایو قرار می‌گیرند. 
سپس، فیش اتصال دهنده برقی که در مرحله دوم آن ‏‏را کنار گذاشتید را با هر مبدل یا رابط مورد نیاز، به درایو متصل کنید و کیس را ببندید. 
کانکتور کابل داده‏‏ای SATA تنها به یک طریق صحیح قابل اتصال است تا اشتباها آن ‏‏را برعکس متصل نکنید. 
? پیکربندی BIOS 
کامپیوتر خود را راه‏‏اندازی کرده و وارد برنامه‏ تنظیم BIOS شوید تا از شناسایی درایو جدید و محل صحیح آن در زنجیره درایوها توسط کامـپیـوتـر، مطمئن شوید. (اگر از نحوه اجرای برنامه‏ BIOS اطلاع ندارید، صفحه آغازین پس از راه‏‏اندازی کامپیوتر را برای آشنایی با کلیدهای اجرا کننده آن، بررسی کنید). در این صفحه همچنین بررسی کنید آیا گزینه Auto-Detect، در صورت وجود، برای این درایو انتخاب شده است یا خیر. 
اگر BIOS امکان انتخاب ترتیب راه اندازی را به شما می‏‏دهد، به درایو راه‌انداز مورد نظر خود، نسبت به بقیه درایوها، اولویت بدهید. این اطلاعات ممکن است در بخش‌هایـی با عناویـن Boot Options ،Boot Order یـا Boot Sequence باشند. تغییرات ایجاد شده را ذخیره و از‏ برنامه‏ BIOS خارج شوید تا کامپیوتر مجدداً راه‏‏اندازی شود. 
ـ نکته: 
اگر از یک کارت رابط SATA استفاده می‏‏کنید، این کارت ممکن است دارای برنامه‏ BIOS مربوط به خود باشد که در این صورت باید آن ‏‏را بررسی کنید. 
? هارد ‌درایو را پارتیشن‏‏ بندی و فرمت کنید 
با فرض اینکه کامپیوتر شما دارای سیستم عامل ویندوز XP است و این امکان را فراهم می‌آورد که درایوهای خود را از درون آن پارتیشن‏‏بندی و فرمت کنید، بقیه مراحل را ادامه دهید. نسخه‏‏های قدیمی ویندوز، مانند ?? و Me شما را مجبور می‏‏ساختند این ‏‏کار را از طریق DOS انجام دهید؛ اما با وجود ویندوز XP و ????، می‏‏توانید از برنامه‏ کمکی Disk Management ویندوز استفاده کنید. برای اجرای این برنامه‏، مسیر زیر را دنبال کنید : 
< Start > Control Panel > Administrative Tools 
Computer Mangement > Disk Management 
درایـو جدید بـاید با نـوار سیاه که بیانگـر عـدم پارتیشن‏‏بندی آن است، نمایان شود. روی این نوار کلیـک راست کرده و در منوی میانبر ظاهر شده، گزینه New Partition را برای اجرای ویزاردی با همین نام، انتخاب کنید. 
روی دکـمــه Next کلیــک کنـیـد و مطمئـــن شـویـد کــه Primary Partition انتخـاب شده است. بـاز هم روی Next کلیک کنید تا به صفحه Specify Partition Size وارد شوید (انـدازه پارتیشن را درفیلد Partition Size in MB تغییر ندهید) و این ‏بار هم روی دکمه Next کلیک کنید تا به صفحه بعدی که در آن Assign the following drive letter باید انتخاب شود، وارد شوید. 
روی دکمه Next کلیک کنید و در صفحه Format Partition، اطمینان حاصل کنید ‏‏که گزینه زیر انتخاب شده است: 
Format this Partition with the following settings و گزینه NTFS در لیست بازشوی File System دیده می‏شود. برای بار آخر روی دکمه Next و سپس Finish کلیک کنید تا فرمت‌بندی آغاز شود. 
فرمت‌بندی ممکن است بسته به ظرفیت درایو جدید، یک ساعت یا بیشتر، طول بکشد. 

  • Admin.AT

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی